Tıbbi Tahlil Laboratuvarları

İnsan hayatı önemli, hayatının devamı için sağlığı korumak daha da önemli. Peki sağlığına tekrar kavuşabilmek adına tedaviye gidilen doktorlar teşhisini koyabilmek için tıbbi tahlil laboratuvarlarına gönderirken, tahlillerin yanlış yapılacağı, hatalı sonuçlar hastaların akıllarına gelir mi? Tahliller, biyopsiler genel kurallar çerçevesinde olması gereken hijyenik ortamlarda, titizlikle mi ve zamanında mı yapılıyor? Tıbbi Tahlil Laboratuvarları

Temizlik, düzen içerisinde olması gereken tıbbi tahlil laboratuvarlarının çalışanların önlüklü ve maskeli dolaşması, el yıkama alışkanlıkları olması gerekiyor. Hastanın kanı alınırken kullanılan malzemeler, biyopsi yapılırken yatırılan masanın ve üstündeki örtünün her an temiz ve her hastada değiştiriliyor olması, kesici ve delici aletlerin temizliği ve el altında olmaması gibi bir çok maddenin uygulanması koşulu vardır laboratuvarlarda.

Tıbbi Tahlil Laboratuvarları

Çalışanlar iç eğitime aralıklarla tabi tutulmalı, yeniliklere açık, son teknolojik aletleri kullanabilen yeterlilikte olmalı. Tıbbi tahlil laboratuvarları risklerin bertaraf edildiği, hastanın herhangi bir sorunla karşılaşmaması için; örneğin enfeksiyon kapması gibi önlemlerin yeterince alınmış olması önemlidir. Hastanın fiziki yönden muayenesinden sonra doktorda şüphe oluştuğunda tahlil ister.

Röntgen filmleri, biyopsi, emar, kanser taraması gibi yapılacak işlemlerden sonra uzman hekimin raporlaması ile doktor tedaviye başlar. Laboratuvarlarda çıkan olumsuz sonuçlar sıkıntılı bir süreci ve sık sık tahlil yaptırması gerekliliğini de doğurabilir. Geçmişte el becerileriyle tahlil analizleri yapılırken şimdilerde tahliller için kullanılan teknolojik cihazların değişimi ile artık daha hızlı, daha güvenilir sonuçlar alınıyor. Tıbbi tahlil laboratuvarları hastanın hayatından sorumlu. Kalite sistemi ve akreditasyon çalışmaları büyük bir önem taşır. Etik ve insani değerleri önemseyen tıbbi tahlil laboratuvarları bu hizmet anlayışı ile doğru ve zamanında verdiği tahliller ile hayat kurtarır. Tahlil sonuçları hastaların önündeki yaşam kalitesini sağlık başarısını, tedavi sürecini belirler.