Tıbbi Tahlil Laboratuvarları Uzman Doktor

Tıbbi tahlil laboratuvarları uzman doktor ve ekibi ile birlikte konsültasyon, test, görüntüleme, check up gibi hizmetleri ile güvenilir sonuçlar elde edilerek tedavinin olumlu yönde ilerlemesini sağlayan önemli bir hizmet alanıdır. Özellikle kadın gebe ise bu önem bir kat daha fazlalaşır. Bir anne adayının karnında taşıdığı bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması en büyük arzusudur.  Bebek sahibi olmaya karar veren anne adayı öncelikle gebelikle beraber ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları önleyecek tetkikleri yaptırmak zorundadır.

Tıbbi tahlil laboratuvarında gebelik öncesinde şeker, kalp, karaciğer, böbrek, trioid, tansiyon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfeksiyon, virüsler, HPV,AİDS, hepatit B gibi rahatsızlıkların saptanması doğumu riske atmayacak ve sağlıklı bebek dünyaya getirilmesi sağlayacaktır. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında bu sonuçlar ışığında doktor kalıtımsal bir takım rahatsızlıkları da göz önüne alarak genel sağlık kontrollerini yapar ve gebelik süresince tetkiklerin devamını ister. Hamilelik başladıktan itibaren rutin olarak anne adayının yolu tıbbi tahlil laboratuvarına düşecektir.

Gebelik süresince doktorun takibini yaptığı tam kan sayımı, kan grubu tayini, çiftlerdeki RH uygunsuzluğu, idrar kültürü, açlık kan şekeri, trioid hormonlardaki değişimleri görmek için fonksiyon testleri, smear testi, şeker yükleme gibi tahliller titizlikle yapılarak raporlanır. Doktor down sendromu olabilme ihtimaline karşın gebeliğin erken döneminde teşhis için tıbbi tahlil laboratuvarında aksatılmadan yapılması ister. 11,14 haftaları arasında, 15, 20 haftaları arasında anneden alınan kan örnekleri ile kombine tarama testleri uygulanır. Bir takım belirtiler biyokimyasal değerler, risk oranları özel bilgisayar ortamında hesaplanır.

Eksiksiz rapor jinekolog tarafından incelenir. Gebelik sürecinin sağlıklı ve doğru işlemesi bebeğin ve annenin zarar görmeden bu süreci atlatmasına yardımcı olur. Tıbbi tahlil laboratuvarları biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji gibi bölümlerle her bireye hizmet eder.