TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI NASIL ÇALIŞIR?

Tıbbi tahlil laboratuvarları, ülkemizde son derece modern çalışma koşulları altında, iyi eğitimli elemanlar tarafından çalıştığı alanlardır. Konu sağlığımız olunca hepimiz hassasiyet gösteriyor ve bütün teşhis ve tedavi sürecinin doğru ilerlemesini istiyoruz. Tahlil laboratuvarları hastalığın teşhis kısmında olduğu için, işin başında en önemli adımdır.

Bu nedenle hijyen kuralları çerçevesinde çalışan bu işin eğitimini almış ve hasta psikolojisi konusunda bilgi sahibi elemanlar tarafından, tahlillerin yapıldığı laboratuvarlar güvenilirdir. Ayrıca ahlaki değerlerin gözetildiği ve analizlerin doğru yapıldığı yerler olarak çalışmalıdır. Bağımsızlık gizlilik ve insani değerlerin ön planda tutulduğu tıbbi laboratuvar ortamı, insanların hastalık sürecinde tedirginliğini de ortadan kaldırmaktadır.

TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI NASIL ÇALIŞIR?

Yalnızca analiz yapmak hizmet alanı değil, doğru ve güvenilir sonuçların hekime ve kliniğe ulaştırılması da laboratuvarın görevidir. Bilimsel gelişmeler sayesinde yapılan tahlil çeşitliliği de artmıştır. Yapılan tahliller sonucu hastalıklar erken teşhis edilir. Önemli olan nokta doğru sonuçlar  ve raporlama yapılmasıdır. Birçok hastalığın tanısı, tahlil yapıldıktan sonra ortaya çıkmakta ve muayene birtakım bulgular ortaya koysa da kesin sonuç için, doğru değerlerin laboratuvar sonuçları tarafından görülmesi gerekmektedir. Hastalık teşhisi süreci bir hasta için, özellikle ciddi bir hastalıktan şüpheleniyorsa hiç kolay bir süreç değildir. Bu nedenle güler yüzlü ve hoşgörülü elemanlar, hastalara moral vererek, sürecin daha kolay geçirilmesi üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Bunu göz ardı etmeyen, insan psikolojisinden anlayan, temiz ve hassas çalışan, hijyenle ilgili tüm kurallara uyan elemanlar, çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Uluslararası seviyede, akredite edilmiş tıbbi laboratuvarlarda, her türlü üst düzey araştırma, teknolojik imkanlarla yapılmakta ve kalite kontrol programları sayesinde, tahliller güvence altında tutulabilmektedir. Öncelikle hasta haklarına saygı duymak, bilgilendirici bir anlayışı esas almak, tıbbi laboratuvarların, insan hayatı konusunda nasıl bir anlayışa sahip olduğunun göstergesidir. Sunum ve hizmet kapasitesi, git gide gelişmekte ve laboratuvarlar dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır.

Sağlık ve tıbbi tahlil konusunda güncel gelişmeler, laboratuvarlar tarafından takip edilmeli, kalite ve sağlık standartları konusunda taviz vermeden, en iyi hizmeti sunmak için yeniliklere açık olmalıdır.