Tıbbi Tahlil Laboratuvarları Kuruluş Amaçları

Sağlık durumuyla ilgili kesin bilgiler alabilmek için öncelikle mutlaka iyi bir muayene ve bundan sonra tahlil yapılması çok önemlidir. Doktorumuza başvurduğumuzda, hangi tahlili istediyse, o tahlillerin laboratuvarları bulunmaktadır. Bu sayede daha hızlı tahlil sonucu almak mümkün olmaktadır. Tıbbi tahlil laboratuvarları hastane bünyesinde de olabilmektedir. Özel ya da il sağlık laboratuvarlarını da tercih edebilmek mümkündür. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında yapılan analizler sonucunda hangi maddeler var ya da yoksa, bunların açıklaması yapılmaktadır. Hastalıklar, tahlil laboratuvarlarında yapılan analizlerle ortaya çıkmaktadır. Bu laboratuvarlar, hastalığın teşhisinde temel gerekliliklerdendir.

Bütün tıbbi tahlil laboratuvarlarına baktığımızda, bu personeller hastaların iyileşmesi için eğitim alma zorunluğundadır. Hastaların tahlillerinin güvenli bir ortamda barındırılması ve sonuçlar teslim edilene kadar güvenlik önlemlerinin alınması en önemli durumların başındadır. Etik değerleri korumak, bir tıbbi laboratuvarının en dikkatli olması gerekenlerin başında gelir. Çalışanların niteliği ve ortamın ve ekibinin hijyenik olması tıbbi laboratuvarlarda hayati önem taşımaktadır. Gözden kaçırılan en ufak bir hata, yapılan en ufak ihmal, hastanın hayatına sebep olabilmekte veya geri dönüş olmayan noktalara gidebilmektedir. Tıbbi tahlil laboratuvarlarının kuruluş amacı tamamen sağlıktır ve sağlık sektörünün en önemli bölümlerinden birini oluşturmaktadır. Dünyada da ülkemizde de belli standartlarda tıbbi tahlil laboratuvarları çalışmakta ve son teknolojik aletlerle, her laboratuvarda güncellenme sağlanmaktadır. Bir tıbbi tahlil laboratuvarında, mutlaka tahlil sonucunun doğrulanması, herhangi bir hastalık bulunduysa tedavi sürecinin erkenden başlaması ve kişinin psikolojik yönden rahatlaması en önemli konuların başında gelir. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında, laboratuvar teknikerleri gereken testleri yapmaktadır.

Tahlil sonuçlarının doğru yürütülmesi, gereken raporların hazırlanması tamamen teknikerlerin görevleridir. Elbette her hastalığın araştırıldığı laboratuvarlar bulunmaktadır ki, bunların başında mikrobiyoloji laboratuvarları gelir. Mantar, bakteri ve virüs bu laboratuvarlarda araştırılır. Patoloji laboratuvarları, cerrahi operasyonlarda alınan parçaların araştırılması içindir. Organ ve doku bağışı için, doku tipi laboratuvarların çalışma konularıdır. Genetik tahliller içinse, genetik laboratuvarları bulunmaktadır. Optimum seviyede sonuç almak için, mutlaka tekrar tekrar kontrol ve analiz edilmeli, sonuçlar kesin emim olunduktan sonra ortaya konmalıdır. İnsan sağlığı hiçbir zaman göz ardı edilmeden tüm kurallara uygun şekilde, ülkemizde laboratuvarlar çalışmaktadır.