Tıbbi Tahlil Laboratuvarı Çalışma Sistemi

Hepimiz için sağlığın önemi tartışma bile götürmez bir etkendir. Özellikle hastalık dönemlerinde mutlaka doğru teşhis ve ardından tedavinin uygulanması herkes için çok önemsenen bir konudur. Bu nedenle dünyanın neresinde olursa olsun, doktorun şüphe duyduğu hastalığın tahlille netleşmesi gerekir. Sadece doktor muayenesi bir hastalığın teşhisinde ve hastalığın seyrinde kesin hüküm vermek için yeterli değildir.

Bunu bilmek için tıbbi tahlil laboratuvarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Hem özel kuruluş olarak hem de hastanelerde tıbbi tahlil laboratuvarları çalışma sistemleriyle, hastalıkların en doğru analizini yapmayı öncelik bilmektedir. Bir tıbbi tahlil laboratuvarı, çalışan uzman personeliyle, dünya standartlarında, son teknolojik cihazlarıyla, insan hayatına verdikleri değeri kanıtlamak zorundadır. En ufak bir gecikme, yapılan en ufak bir hata insanların sağlığı üzerinde beklenmedik sonuçlar doğurabilir ve hayatlarını kaybetmelerine neden olabilir. Bu nedenle zamanlamanın önemi kesinlikle tartışılmaz.

Özellikle hayati hastalıkların teşhisinde, olabilecek en ufak ihmaller geri dönülmez sonuçlar doğurmaktadır. Hastanın rutin kontrolü, hastalığının takibinde de tahlillere gerek duyulur. Bu durumlarda ya da çok büyük diye düşünülmeyen hastalıklarda da hijyene bağlı sorunlar da beklenmedik, hayati sorunlara yol açabilir. Hiç tahmin edilmese de hastanın tahlil esnasında kaptığı ufacık bir enfeksiyon, aslında küçük bir tedaviyle düzelecek olan hastalığın uzun süre analiz edilmeyip, hastalığın daha da büyümesi gibi durumlar, tahlil laboratuvarlarının, insan hayatı üzerinde ne kadar önemli olduğu konusunda bilgi vermektedir. Bunlar, hasta psikolojisi üzerinde de büyük etkisi olan etkenlerdir. Bu nedenle laboratuvar çalışanlarının hepsi sistemin bir parçası gibi, işlerini en ufak şekilde ihmal etmeden çalışmaları, adeta bir makinenin işleyişi gibi bu sistemin doğru çalışmasını sağlar. Tüm tetkik ve analizlerin doğru ve zamanında yapılmasıyla, doktorun eline doğru sonuçların ulaşması, hastanın hem fiziksel hem de psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Her tahlil, kendine ait olan laboratuvara gitmektedir. Her tahlil aynı laboratuvarda yapılmaz. Ülkemiz bu konuda hem tecrübeli bir alan olması hem de duyarlılığıyla dünya çapında çalışmalar yapmaktadır. Tüm güvenlik önlemleri de bu şekilde alınarak, hasta hakları gözetilerek çalışmalar sürdürülmektedir.