Teknolojik Donanımlı Tıbbi Tahlil Laboratuvarları

Tıbbi tahlil laboratuvarları teknolojik donanımlı, çağımızın sağlık sektörüne kazandırdığı modern çalışma koşulları altında, uzman kadroların çalıştığı kurumlardır. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında hastanın teşhisinin konulabilmesi için tahlillerinin doğru ve eksiksiz yapılması, sonrasında da sonuçların güvenilir olması, zamanında teslim edilmesi gerekir. İnsan hayatının hassasiyetini kavrayabilmiş, hastaya güven kazandırmış olması önem taşır.  Tıbbi tahlil laboratuvarları bir çok analiz, tetkik hizmet birimlerinden oluşur.

Örneğin işe girecek bir elemanın sağlık raporu, ehliyet almak isteyen kişinin sağlık raporu, evlenecek olanların istenilen testleri yaptırması, alerji testleri, kan, idrar, gaita testleri, check up yani tarama testleri, görüntüleme, laboratuvarlarda gerçekleştirilen çalışmalardan bazıları. Hastanelerin kendi bünyelerinde ekip ve araç gereç donanımı sağlanarak oluşturulan tıbbi tahlil laboratuvarları olduğu gibi, akredistayonu olan özel hizmet veren kurumlar da var. Sağlık konusunda taviz vermeden yeniliklere açık olan kurumlar güncel gelişmeleri her an takip etmek durumundalar. Tıbbi tahlil laboratuvarına  hasta veya hastalık şüphesi ile gelenler endişeli, tahlil sonuçlarına odaklı ve  olumsuz davranışlar sergileyebilir. Laboratuvarda çalışan ekip, hastanın psikolojisinin farkındalığına sahip olmalıdır.

Hastadan kan veya diğer vücut sıvılarından alınırken, özellikle biyopsi sonuç raporlarını verirken hastaya yaklaşımı çok önemlidir. Hastaya duyulan saygı, bilgilendirici anlayış tıbbi tahlil laboratuvarına pozitif etkiyi artıracaktır. Hijyenik ortam, güler yüzlü çalışan hastanın motivasyonunu artıracaktır. Bir çok tıbbi tahlil laboratuvarı günümüzde evlere de sağlık hizmeti götürmekte. Evinden çıkamayacak hastalarla iletişim kurularak, evinde gerekli numuneleri alınır, iğneleri yapılarak hastanın takibi sağlanır. Tıbbi tahlil laboratuvarları hafta sonları ve geceleri en fazla ihtiyaç duyulan kurumlardır.

Tıbbi laboratuvarların  bu zamanlar içerisinde hastaya sıra bekletmeden anında işlem yapılıyor olması,  hastanın yorulmasını ve acı çekmesini önlemesi oldukça rahatlatan hizmetlerdir.