02164144455 - 05330922796

invitro@invitro.com.tr

Sperm Yıkama

Sperm yıkama, daha hareketli, kaliteli ve daha iyi durumdaki spermlerin meni içerisindeki istenmeyen hücrelerden, bakterilerden,  lökosit ve epitelyal artıklardan arındırılarak anne rahmine verilebilecek hale getirilmesidir.

Sperm işlem görmeden mevcut haliyle anneye verilirse, göreceli olarak fazla volümdeki ve az sayıdaki hareketli spermlerin yoğun ortamda hareketleri kısıtlanacak ve dölleme şansı az olacaktır. Ayrıca alerjik reaksiyonlar, ağrı, bakterilere bağlı enfeksiyonlar ve olası antikorlar ve lökosit antijenleri de anneye transfer edilmiş olacaktır. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için sperm yıkama işlemi yapılır. Böylece hareketli ve dölleme kapasitesi yüksek spermler seçilerek saflaştırılır,   gereksiz madde ve kimyasallardan arındırılır,  rahat hareket edebilecekleri bir sıvı içerisinde kanül yardımı ile anne rahmine direkt yerleştirilirler.

Aşılama yönteminde, baba adayının en az 3 günlük bir cinsel perhize girmesi istenir. Bu sürede cinsel ilişkide bulunmayacağı gibi mastürbasyon da yapılmamalıdır.  Annenin yumurtlama döneminde kadın doğum doktoru tarafından belirlenen günde baba adayından laboratuvarda mastürbasyon yolu ile sperm örneği alınır. Alınan ejekülat (meni) laboratuvar şartlarında yüzdürme veya gradient olarak ifade edilen özel yıkama işlemlerine tabi tutulur.

Sperm yıkama işlemi 60- 120 dakika arasında tamamlanır. Özel enjektör içerisinde vücut ısısında muhafaza edilecek şekilde aşılama tedavisini yapacak doktora ulaştırılır. Aşılama yöntemi, en pratik yardımcı üreme yöntemidir. Aşılama tedavisi ile gebelik şansı arttırılmış olur.

Hazırlanan sperm nasıl kullanılır?

Baba adayının yıkanmış olan sperm hücreleri, anne adayının rahim boşluğuna doktor tarafından kanül yardımıyla aktarılır. Bu şekilde yumurta ve sperm hücresinin buluşması için aradaki mesafe kısaltılmış olur. Yumurta ve sperm hücresinin birbirine yakınlaştırılması döllenme şansının artmasını sağlar.