TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI , UZMAN DOKTOR ve GEBE TAKİBİ

Tıbbi tahlil laboratuvarları uzman doktor ve ekibi ile birlikte güvenilir test sonuçları elde edilerek tedavinin olumlu yönde ilerlemesini sağlayan önemli bir hizmet alanıdır. Özellikle kadın gebe ise bu önem bir kat daha fazlalaşır. Bir anne adayının karnında taşıdığı bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması en büyük arzusudur. Bebek sahibi olmaya karar veren anne adayı öncelikle gebelikle beraber ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları önleyecek tetkikleri yaptırmak zorundadır.

Tıbbi tahlil laboratuvarında gebelik öncesinde şeker, kalp, karaciğer, böbrek, tiroid, tansiyon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, Toksoplazma, CMV, Kızamıkçık ve Herpes gibi bazı bakteriler, virüsler, HPV, AIDS, Hepatit B, Anemi, gibi rahatsızlıkların saptanması doğumu riske atmayacak ve sağlıklı bebek dünyaya getirilmesi sağlayacaktır. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında bu sonuçlar ışığında doktor kalıtımsal bir takım rahatsızlıkları da göz önüne alarak genel sağlık kontrollerini yapar ve gebelik süresince tetkiklerin devamını ister. Hamilelik başladıktan itibaren rutin olarak anne adayının yolu tıbbi tahlil laboratuvarına düşecektir.

Gebelik süresince doktorun takibini yaptığı tam kan sayımı, kan grubu tayini, çiftlerdeki Rh uygunsuzluğu, allo antikor taramaları, idrar kültürü, açlık kan şekeri, tiroid hormonlarındaki değişimleri görmek için fonksiyon testleri, smear testi, şeker yükleme gibi tahliller titizlikle yapılarak raporlanır. Doktor Down sendromu olabilme ihtimaline karşın gebeliğin erken döneminde teşhis için tıbbi tahlil laboratuvarında 11,14 haftaları arasında ve 15, 20 haftaları arasında anneden alınan kan örnekleri ile kombine tarama testleri yapılmasını ister. Biyokimyasal değerler, risk oranları ile birlikte özel bilgisayar ortamında hesaplanır. Ayrıca bebeğin genetik yapısı özel çalışmalarla anne damarından alınan kandan gösterilebilir.

Eksiksiz rapor jinekolog tarafından incelenir. Gebelik sürecinin sağlıklı ve doğru işlemesi bebeğin ve annenin zarar görmeden bu süreci atlatmasına yardımcı olur.

Tıbbi tahlil laboratuarları biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji gibi bölümlerle her bireye hizmet eder.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör