TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI NASIL ÇALIŞIR ?

Tıbbi tahlil laboratuvarları, ülkemizde genellikle son derece modern koşullar altında ve iyi eğitimli elemanlar tarafından çalıştırılmaktadır. Konu sağlığımız olunca hepimiz hassasiyet gösteriyor ve bütün teşhis ve tedavi sürecinin doğru ilerlemesini istiyoruz. Tıbbi tahlil laboratuvarı veya klinik laboratuvar, hastalığın teşhisi, tedavisi ve önlenmesine yardımcı olacak bir hastanın sağlığı hakkında bilgi edinmek için klinik örnekler üzerinde klinik patoloji testlerinin yapıldığı bir laboratuvardır.

Bu nedenle hijyen kuralları çerçevesinde, analizlerin doğru yapıldığı, bu işin eğitimini almış ve hasta psikolojisi konusunda bilgi sahibi elemanlar tarafından çalıştırılan laboratuvarlar güvenilirdir. Ayrıca ahlaki değerlerin gözetilmesi de çok önemlidir. Hasta bilgilerinin gizliliğine önem veren ve insani değerlerin ön planda tutulduğu bir laboratuvar ortamı, insanların hastalık sürecinde tedirginliğini de ortadan kaldırmaktadır.

TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI NASIL ÇALIŞIR ?


Yalnızca analiz yapmak değil, doğru ve güvenilir sonuçların hekime ve kliniğe ulaştırılması da laboratuvarın görevidir. Bilimsel gelişmeler sayesinde yapılan tahlil çeşitliliği de artmıştır. Yapılan tahliller sonucu hastalıklar erken teşhis edilir. Önemli olan doğru sonuçlar ve raporlama yapılmasıdır. Birçok hastalığın tanısı, tahlil yapıldıktan sonra ortaya çıkmakta ve muayene birtakım bulguları ortaya koysa da kesin sonuç için laboratuar sonuçlarının da görülmesi gerekmektedir. Hastalık teşhis süreci bir hasta için, özellikle ciddi bir hastalıktan şüpheleniliyorsa hiç kolay bir süreç değildir. Bu nedenle güler yüzlü ve hoşgörülü elemanlar, hastalara moral vererek, sürecin daha kolay geçirilmesi üzerinde pozitif etkiye sahiptir. Bunu göz ardı etmeyen, insan psikolojisinden anlayan, temiz ve hassas çalışan, hijyenle ilgili tüm kurallara uyan elemanlar, çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Uluslararası seviyede olan tıbbi tahlil laboratuvarlarında, her türlü araştırma üst düzey teknolojik imkanlarla yapılmakta ve kalite kontrol programları sayesinde, tahliller güvence altında tutulabilmektedir.

Hasta haklarına saygı duymak ve bilgilendirici bir anlayışı esas almak, tıbbi laboratuvarların insan hayatı konusunda nasıl bir anlayışa sahip olduğunun göstergesidir.

Sağlık ve tıbbi tahlil konusunda güncel gelişmeler, laboratuvar tarafından takip edilmeli, kalite ve sağlık standartları konusunda taviz vermeden, en iyi hizmeti sunmak için yeniliklere açık olmalıdır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör