TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI HAKKINDA BİLGİLER

Hastalık teşhis aşaması oldukça önemli ve doğru sonuçlanması gereken bir durumdur. Hastalık doğru teşhis edildiğinde, doğru tedavinin yapılması mümkün olmaktadır. Bunun için özellikle tahlil yaptırmak büyük önem arz etmektedir. Tahliller, tıbbi tahlil laboratuvarlarında yapılmaktadır. Vücudunuzdan alınan kan, idrar, dışkı (gaita) gibi örnekler biyokimya laboratuvarlarında tetkik edilirken, kan, her türlü sıvı, sürünü örnekleri alınarak mantar, parazit, bakteri, enfeksiyon şüphesi üzerine bulaşıcı hastalıklar riski taşıyan hastaların analizleri mikrobiyoloji laboratuvarlarında gerçekleştirilir. Kan, idrar, patoloji tahlilleri hastalık teşhislerinin netleşmesi ve onaylanması için yapılmaktadır.

Tıbbi Tahlil Laboratuvarlarında Olması Gereken Şartlar

Hayati öneme sahip pek çok hastalık tahlille belirleneceği için, tıbbi tahlil laboratuvarları bu konuda en özenli ve modern hizmeti vermek için çalışmalarını yapmalıdır. Laboratuvarlar son sistem cihazlarla döşenmiş, dünya çapında geçerliliği olan analiz yöntemleriyle, dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem devlet hastanelerinde hem de özel kuruluş olarak hizmet vermektedir. Laboratuvar testleri, tıbbi tahlil laboratuvarlarından başka yerde yapılmaz. Bilim teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, laboratuvarların da birbirlerinden ayrılmasını sağlamıştır. Yetki sahibi olmayan firmalar, bu konuda kesinlikle herhangi bir çalışma yapamaz. Ruhsatlı tıbbi tahlil laboratuvarlarında yapılmalıdır ki, testlerin doğruluğu ve kalitesi güvence altına alınmış olabilsin. Bu laboratuvarlar, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş olduğundan güvenilirliği tescil edilmiş olmaktadır. Bu işlem belirli testlerin kalitesinin onaylanması anlamı taşımaktadır. Bu işlem, tıbbi tahlil laboratuvarı için zorunlu değildir. Ancak insan sağlığı en ufak bir ihmal kabul etmediği için, bunun yapılmasını önemseyen laboratuvarlar tercih edilmelidir. Bu çalışma ortamları, tamamen insan hayatından sorumlu alanlardır. Sağlık durumlarının analiz ve değerlendirilmesi aşamasında, laboratuvarların nasıl olduğu hakkındaki bilgiyi sadece görünen yüzünden alabiliriz. Buraların temizliği ve uzman kişilerin çalıştığı sağlık alanları olması, insan sağlığının riske atılmaması açısından mutlaka gözlenmeli ve araştırılmalıdır. Bu konuda günümüzde yasalar ve denetimler oldukça kesin ve nettir. Laboratuvar çalışanlarının etik değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hekimi ve hastayı tahliller konusunda yanlış bilgilendirmek büyük suç teşkil etmektedir. Yapılması gereken tüm testler, laboratuvar teknikeri/teknisyeni bölümü mezunları tarafından yapılmaktadır. Cihaz onarım ve bakımları da bu bölüm mezunları tarafından yapılır.

Tıbbi tahlil laboratuvarlarında çalışma yapılırken, oluşabilecek bütün sorunların öngörülü şekilde tahmin edilmesi ve buna göre gereken önlemlerin alınması, oluşabilecek bütün hayati riskleri de ortadan kaldırabilecektir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör