TIBBİ TAHLİL LABORATUVARLARI

İnsan hayatı önemli, hayatın devamlılığı için sağlığı korumak daha da önemli. Peki sağlığına tekrar kavuşabilmek adına tedavi amacıyla gidilen doktorlar teşhisini koyabilmek için hastalarını tıbbi tahlil laboratuarlarına gönderirken, tahlillerin yanlış yapılacağı ve hatalı sonuçlar alınacağı hastalarının akıllarına gelir mi? Tahliller, biyopsiler genel kurallar çerçevesinde olması gereken hijyenik ortamlarda, titizlikle ve zamanında mı yapılıyor? Tıbbi Tahlil Laboratuvarları

Temizlik, tıbbi tahlil laboratuvar çalışanlarının önlüklü ve gerektiğinde maskeli olması, el yıkama alışkanlıklarının olması çok önemli.. Laboratuvarlarda hastanın kanı alınırken kullanılan malzemelerin steril ve temiz olması, biyopsi yapılırken yatırılan masanın ve üstündeki örtünün her an temiz ve her hastada değiştiriliyor olması, kullanılan tüm malzemelerin temiz olması gibi bir çok maddenin uygulanması koşulu vardır. Dekontaminasyon işlemlerinin yapılmasını ve atıkların güvenli şekilde bertaraf edilmesini sağlamak bir laboratuvarın en önemli görevlerinden birisidir.

Tıbbi Tahlil Laboratuarları

Çalışanlar iç eğitime aralıklarla tabi tutulmalı, yeniliklere açık, son teknolojik aletleri kullanabilen yeterlilikte olmalıdır. Tıbbi tahlil laboratuvarları risklerin bertaraf edildiği, hastanın herhangi bir sorunla karşılaşmaması için (örneğin enfeksiyon kapmaması gibi) önlemlerin yeterince alındığı bir kurum olmalıdır.

Hastanın fiziki yönden muayenesinden sonra doktorda şüphe oluştuğunda tahlil ister.

Röntgen filmleri, biyopsi, MR, kanser taraması gibi yapılacak işlemlerden sonra uzman hekimin raporlaması ile doktor tedaviye başlar. Laboratuvarlarda çıkan olumsuz sonuçlar sıkıntılı bir süreci ve sık sık tahlil yaptırması gerekliliğini de doğurabilir. Geçmişte manuel yöntemlerle ve kısıtlı imkanlarla tahliller yapılırken şimdilerde tahliller için kullanılan teknolojik cihazlarla artık daha hızlı, daha güvenilir sonuçlar alınıyor. Laboratuvarda kullanılan tıbbi cihazların bakım ve kalibrasyonları ile test kalibrasyonlarının uygun periyotlarda yapılması, değerlendirilmesi ve gerektiğinde düzeltici ve önleyici faaliyetlerin alınması mutlaka yerine getirilmelidir.

Tıbbi tahlil laboratuarları hastaya uygulanacak tedavide çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu yüzden kalite sistemi ve akreditasyon çalışmaları büyük bir önem taşır. Laboratuarda çalışan teknik personele iç kalite kontrol, dış kalite değerlendirme, kalite standartları ve cihazların bakım ve kalibrasyonları konusunda eğitim almaları mutlaka sağlanmalıdır. Etik ve insani değerleri önemseyen tıbbi tahlil laboratuvarları bu hizmet anlayışı ile doğru ve zamanında verdiği tahliller ile önemli bir işi başarır.


Tahlil sonuçları hastaların önündeki yaşam kalitesini sağlık başarısını ve tedavi sürecini belirler.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör