TIBBİ TAHLİL LABORATUVARI ÇALIŞMALARI

Hastalıkları teşhis ederken, muayenenin yanında, en önemli nokta elbette tahlildir. Tıbbi tahlil laboratuvarları, insan sağlığı ile ilgili çalışmalar yapmakta olduğu için kalite ve güvenilirlik çok önemlidir. Ülkemiz bu konuda pek çok ülkeden daha ileridir. Hem donanımlı ve iyi yetişmiş tıbbi tahlil laboratuvar teknisyenleri ile hem de laboratuvarda son teknolojik cihazların kullanılmasıyla, hastalıkların erken ve doğru teşhisini yapmak günümüzde çok daha hızlı ve kolay olmaktadır.

Önemli hastalıklar söz konusu olduğunda tahlil sürecinin hem hızlı olması hem de doğru analiz edilmesi en önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda tıbbi tahlil laboratuvarları çalışanlarına büyük görev düşmektedir. Çünkü analiz aşaması, bir hastalığın teşhis edilmesinin ilk aşamasıdır. Tahlil yanlış çıktığında bütün hastalık sürecinin ve seyrinin değişeceği de unutulmamalıdır. Hastalar, bu aşamada tedirgin bir bekleyişe girerken, tıbbi tahlil laboratuvarı çalışanları, tahlil sonucu almanın her aşamasında hastalara bilgi vererek, gerek telefonla gerekse yüz yüze hastaları psikolojik olarak rahatlatarak, en önemli aşamalardan birini geçirtmiş olurlar. Bu nedenle hastalık sürecinin en iyi atlatılmasında da, laboratuvarlara büyük görev düşmektedir. Hijyen bir tahlil laboratuvarında en önemli kuraldır denilebilir.

Tıbbi tahlil laboratuvarında hijyen ve temizlik hastanın kabul edildiği ve numunesinin alındığı alandan başlayarak ortak kullanımda olan tüm odaları (tuvalet,mutfak vb..) ve testlerin çalışıldığı laboratuvar kısmını da kapsamalıdır. Bir plan ve prosedür dahilinde hijyen işlemi belirtilen talimatlara göre yapılmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce her sabah mutlaka laboratuvarın temizlik kontrolü yapılmalıdır. Yerlerde çöp olmamasına ve masaların üzerinde herhangi bir araç gereç bulunmamasına, temiz olmasına dikkat edilmelidir. Masa ve yerler deterjanlı su ve uygun bir kimyasalla (asit veya alkali) ile temizlenmelidir.

İnsanların bu kadar önemli olan hastalık sürecinde mutlaka hijyenik çalışma yapılmalı, hastadan tahlil alınmasından analizine kadar tüm işlemlerin titizlikle tamamlanması sağlanmalıdır. Özellikle hastadan numune alma aşamasında, hastanın enfeksiyon kapmaması, herhangi bir hastalığı daha fazla tetikleyici bir durum söz konusu olmaması adına bu konuda elemanların çok hassasiyetle çalışması önemlidir. Kan tahlili aşamasında, iğnenin kullanımından, idrar tahlilinde idrarın alınacağı plastiklerden, a’dan z’ye her noktanın hastanın sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenmesi hayati önemdedir. Tahlil sonuçlarının uzmana ulaştırılması konusunda ne kadar sistemli çalışılırsa, hasta psikolojik olarak endişelerinden uzaklaşmış olur. Bir yandan da eğer bir hastalık söz konusuysa, tedavisi ile ilgili çalışmalara bir an önce başlanmış olur. Bu da vakit kaybetmemek adına çok önemlidir.

https://www.invitro.com.tr/akredite-edilen-tıbbi-laboratuvarlar/

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör