TIBBİ LABORATUVAR TEST SONUÇLARI

Sağlık kontrollerine gittiğimizde, hekimimiz herhangi bir hastalıktan şüphelendiğinde, hastalık araştırmasında mutlaka tahlil yapılması şartı bulunmaktadır. Bu anlamda doktorumuzun verdiği tahlilleri yaptırmak için, pratik olarak tahlil yapılacak laboratuvarlar bulunmaktadır. Tıbbi tahlil laboratuvarları, uzman personel ve son teknolojiyle donatılmış olmalıdır. Gerek hastanelerin kendi laboratuvarları gerekse özel laboratuvarlar, hastalıklara tanı konması için en önemli aşamalardan biridir. Tıbbi araştırmalar bu şekilde yapılmaktadır.

Tıbbi tahlil laboratuvarları, hangi tür analizin, hangi tür hastalığı teşhis edeceğini belirlemek, laboratuvar türlerinin ayrı alanlarıdır. Hastaya açık teşhis koyarken, bağlantılı laboratuvar testleri gerekmektedir. Modern kurumlarda, çeşitli hastalıklara sahip hastaların, bakım ve tedavi seviyesine geçildiğinde, faydalı pek çok etki sağlayabilecek analizin yapılabildiği görülmektedir. Bu analizlerin yapılabilmesi için, kullanılan herhangi bir biyolojik materyal faydalı olabilmektedir.

İnsan vücudundan incelemeye alınan örneklerden bazıları şu şekilde sayılabilir

 1. Kan

 2. İdrar

 3. 24 saat boyunca toplanmış idrar

 4. Balgam

 5. Beyin omurilik sıvısı (BOS)

 6. Tükürük

 7. Sürüntü (boğazdan, burundan, derideki bir siğil veya lezyondan)

 8. Sperm

 9. Tırnak veya deri kazıntısı

 10. Ter

 11. Gözyaşı sıvısı

 12. Dışkı (Gaita)

 13. Anne sütü

 14. Herhangi bir doku parçası (Biyopsi)

 15. Kemik iliği

 16. Mide suyu

 17. Apse veya irin materyali

 18. Lenf sıvısı

Tıbbi tahlil laboratuvarlarında, testlerin sonuçlarının doğruluğu, teşhisin netleşmesi ve tedaviye başlamak açısından hayati önem taşımaktadır. Ciddi patolojik durumlar, tahlil sonuçlarıyla birlikte erken evrede anlaşılabilmektedir. Teşhisin doğru yapılmasıyla, hastalık büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Bazı durumlarda laboratuar analizleri birden fazla tekrarlanabilmektedir. Örneğin dışkıda parazit araştırmalarında parazitiniz yok demek için en az üç kez kısa aralıklarla inceleme yapmak gerekir. Amaç olası bir parazitin yumurtlama dönemine denk gelmektir. Laboratuvar kan ve idrar testlerinin doğru olması çok önemlidir. Çünkü buna bakarak, hekimimiz bize doğru teşhisi koymaktadır ve gereken tedaviyi başlatmaktadır. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında, kan, idrar, vücut sıvısı gibi numuneler kullanılmaktadır. Analiz sonuçlarının güvenilir olduğunu söylemek için pozitif ve negatif kontrollerin çalışılmış olması gerekmektedir. Pozitif kontrol olarak kast edilen o test için pozitif olduğu önceden bilinen bir örneğin laboratuarda her seferinde pozitif olarak gösterilmesidir. Böylece normal çalışma öncesi laboratuar testlerinin pozitif bir vakayı yakalayabileceği önceden gözlenmiş olmaktadır. Aynı şey negatif kontrol için de geçerlidir. Yani sağlıklı bir kişiye ait kanın veya suni olarak hazırlanmış kan benzeri bir maddenin testi her seferinde gene sağlıklı olarak bulunmalıdır. Kontrol ölçüm sonuçları bu anlamda gereklidir.

Gözden kaçırılan en küçük bir ayrıntı, yapılabilecek en ufak bir hata insanların hayatlarını tamamen etkilediği için, çalışan ekibin bu konuda eğitimi ve bilgi birikimi çok önemlidir. Ekibin çalışma performansı bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Sevecen ve hoşgörülü bir yaklaşım, hastaya olumlu yönde geri dönüşler sağlamaktadır. Tıbbi laboratuvar test sonuçlarını öğrenmek istediğimizde, İnternet üzerinden verilen şifreyle de test sonuçlarını alabilmek mümkündür.

62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör