HASTANE ve TAHLİL LABORATUVARLARINDA ÇALIŞILAN TESTLER

HASTANE ve TAHLİL LABORATUVARLARINDA ÇALIŞILAN TESTLER

Hemogram, hastaya bir çok bilgi veren bir testtir. Hemogram testi, kansızlık, kemik iliği hastalıkları, lösemi türü hastalıklar, kanda iltihap, pıhtılaşma sorununu ortaya çıkarır. Sedimantasyon ise kanın çökme hızını gösterir. İltihabi durumlar, romatizmal hastalıklar, mikrobik durumlar, kan hastalıklarında, bazı kanserlerde sedimantasyon yüksek bulunur. PT- APTT- INR, kan pıhtılaşma düzeyleri ile ilgilidir. RF-Anti CCP- ANA- ENA, iltihaplı romatizma tarama testleridir. LDH - CK- CK_MB – Troponin – Myoglobin – AST, kalp hastalıklarını gösteren belirteçlerdir. HbA1c testi, son 2-3 aylık kan şeker ortalamasını gösterir, normal değeri yüzde 6'yı geçmemesi gerekir. Demir- demir bağlama kapasitesi- Ferritin testleri kan ve depo demiri düzeylerini gösterir. FT3 - FT4 – TSH ise, tiroid bezinin çalışmasını gösterir. HBsAg – AntiHBs testleri Hepatit B varlığını sorgular. Üre ve kreatinin, böbreğin faaliyetlerini gösterir. Glikoz, kan şekerinizi gösterir. AST, kalp hastalıklarının habercisidir. Kolesterol, trigliserid kandaki yağ oranınızı gösterir. LDL zararlı kolesterolü gösterirken, HDL yararlı kolesterol düzeyini gösterir.

Bu testler ve bunun gibi daha bir çok tahliller, röntgenler, MR kişinin hayati fonksiyonlarının yerinde olup olmadığının belirtecidir. Hastane ve Tahlil Laboratuvarları

Hastalığın varlığını, devamını tahlil laboratuvarlarındaki tetkikler gösterir. Doktorun şüpheli gördüğü hastalarda sıklıkla başvurduğu bu yöntemle, hastadan alınan numunelerin sonucuna göre tedavinin şekli belirlenir. Tahlil laboratuarları hastanelerin bünyesinde olduğu gibi, il halk sağlığı laboratuvarları ve özel olarak çalışan kurumlarda laboratuvar olarak hizmet vermektedirler. Yüksek güvenlik, kalite, müşteri memnuniyeti, nitelikli çalışan ve hijyenik ortam tahlil laboratuvarlarında olması gereken özelliklerdir. Numune alınırken, incelenmesinde veya raporlanmasında yapılan bir hata ya da eksiklik hastanın hayatını riske sokabilir. Gelişmiş analiz yöntemleri ve yeni teknolojik araçların kullanımı bir tahlil laboratuvarının akreditasyonunu sağlar. Yüksek doğrulukta tahlil sonucu doktorun hastanın tanısını koymasında kuşku bırakmaz ve tedavisi sırasında yine belli aralıklarla bu tahlilleri isteyebilir.

Laboratuvar çalışanlarının performansları, hastaya pozitif yaklaşımları olumlu geri dönüşüm sağlar. Uluslararası dış kalite kontrollerine düzenli olarak katılmak, böylelikle kendi sonuçlarının kalitesini belirlemekle, kontrolünü sağlamakla akredite olmuş tahlil laboratuvarlarının çalışanlarının profesyonel olması, performansları, uzman doktorların güvenilir rapor hazırlaması laboratuvarın başarısını gösteren kanıtlardır. Tahlil sonuçlarının doğruluğunu sağlamak tahlil laboratuvarlarının yapması gereken en önemli yükümlülüktür.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör