CORONA VİRÜSÜ VE YETKİLİ TANI LABORATUVARLARI

2019 Aralık başında Çin’in Wuhan kentinde görülen ve daha sonra dünyayı etkisine alan bu yeni Corona virüsü insandan insana geçen bulaşıcı bir virüstür. Oluşturduğu enfeksiyon Covid-19 Enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. 11 Mart 2020 tarihinde ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi, yani küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir. Corona virüs, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen “Corona” kelimesiyle adlandırılmıştır.

Yeni Corono virüs hastalığının belirtileri genel olarak yüksek ateş ve öksürükle başlamakta, ilerleyen durumlarda ise solunum güçlüğü ile seyretmektedir. Bunlara ilave olarak bulantı, kusma, ishal, kas-eklem ağrısı, iştahsızlık gibi farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Corona virüsü insanlara bulaştıktan sonra en sık akciğerlere yerleşmekte ve burada çoğalmaktadır. Virüs yeni olduğu için bağışıklık sistemimiz de virüsü tanımamakta başlangıçta karşı koymak için yetersiz kalmakta , son evrede ise aşırı tepki göstermektedir. Bu durumda zatürre gelişmekte ve akciğerlerin kapasitesi sınırlandığı için hastalar solunum sıkıntısı çekmeye başlamaktadır. Yakalananların %5 i yayılan enfeksiyon nedeniyle yoğun bakıma yatmakta, bunların da bir bölümü aşırı sitokin salınımı ve solunum ve böbrek yetmezliği ile kaybedilmektedir.


CORONA VİRÜSÜ VE YETKİLİ TANI LABORATUVARLARI

Yeni Corona virüsün tanısı için laboratuvar ortamında test yapılması gerekmektedir. Corona virüsün kesin tanısı PCR olarak adlandırılan moleküler testler ile gerçekleştirilmektedir. Corona şüphesi olan kişilerden alınacak boğaz sürüntüsü, balgam gibi örnekler üzerinde virüsün RNA denilen genetik yapısı yani virüsün kimliği tespit edilmektedir.

Bunun yanı sıra hızlı test olarak adlandırılan Antijen kitleri Sağlık Bakanlığı tarafından Çin’den getirtilmiştir. Bu hızlı tanı kiti 15 dakika da sonuç vermektedir. Ancak %40–60 arasında hatalı çalıştığı için bu test kitinin satışı da kullanımı da yasak. Üçüncü bir test ise, hastalığa ait ilk şikayetlerden 9 gün sonra hasta kanında Corona virüsüne karşı gelişen IgM ve IgG antikorlarını göstermeye yönelik, kısa sürede sonuç veren testler. Genellikle sağlıklı gözüken bir kişinin virüsle önceki günlerde karşılaşıp karşılamadığını ortaya koyan bu testler sağlık personelinin taranması amacıyla kullanımı düşünülmektedir.

Ateş, öksürük, halsizlik, nefes darlığı, tat ve koku kaybı, eklem ağrıları gibi belirtiler olduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor. Bakanlığın belirlediği hastanelerde formlar doldurulup örnek alınıyor, gerekirse akciğer tomografisi çekiliyor. Kişinin genel durumuna göre evde veya hastaneye yatırılarak takip ediliyor. Yatışlar Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, sadece tam teşekküllü pandemi hastanelerinde yapılıyor.

Corona şüpheli hastalardan alınan örneklerle yapılan tanı testleri, şu anda sadece “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında” ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen laboratuvarlarda yaptırılabilmektedir. 31.03 2020 tarih ve E.3310 sayılı İl Sağlık Müdürlüğü yazısıyla Corona virüs şüphesi için test yaptırılabileceğiniz İstanbul’da yetkilendirilmiş tanı laboratuvarları aşağıda listelenmiştir.

İstanbul 1 No’lu Halk Sağlığı Laboratuvarı

İstanbul 3 No’lu Halk Sağlığı Laboratuvarı

İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı

Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi

İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

İstanbul SBÜ Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul Sultangazi Haseki EAH

FSM Kuzey Hastanesi

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji ABD

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör