ŞEHİRLERDE TAHLİL LABORATUVARI VE ÇALIŞMA ESASLARI

Tahlil kişilerin genel sağlık durumu hakkında bilgi alınması için yapılması ve yaptırılması gerekilen ilk işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastaneye herhangi bir sebeple gitseniz bile genellikle en önce kan ve idrar tahlili istenmektedir. Bunun sebebi hastalığınıza etki eden durumu tespit etmektir. Eğer kanla ilgili herhangi bir olumsuz değer tespit edilirse bu durumun giderilmesi için çeşitli ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tahlil yapılması aşamasında görevliler titiz bir çalışma göstermelidir. Fakat ne yazık ki bütün tahlil laboratuvarı aynı titizliği ve temizliği göstermemektedir. Bu durumda da kişinin tahlil sonuçlarında yanlışlık olabilmektedir.

Tahlil laboratuvarı sonuçları kişilere ulaştırmak için hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirir. Devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde yapılan tetkik sonuçları kısa sürede hastaya ulaştırılır. Bu aşamada gözden kaçmış olan bir durum söz konusu olabilir. Eğer beklenmedik bir durumla karşılaşılırsa hastalar farklı laboratuvarlarda aynı tahlilleri yaptırabilirler. Verilen numunelerin uzun bir süre beklemesi de alınacak olan sonuçlarda yanlışlık olabilme ihtimalini doğurur.

İstanbul, Ankara, İzmir yoğunlukta olmak üzere tüm şehirlerde tanı amaçlı hizmet veren özel laboratuvarlar bulunmaktadır. Tahlil laboratuvarlarında çalışanlar konusunda uzman olan kişilerdir. Tahlil yapılan yerlerde kullanılan cihazlar gelişmiş olduğu için burada yapılan tahlil sonuçları yüzde yüze yakın doğru sonuç vermektedir. Laboratuvarlarda yaptıracak olduğunuz testler ücretli olmaktadır. Belli bir ücret karşılığında yapılan tahlil sonuçlarınıza göre bulunduğunuz bölgede çeşitli yönlendirmeler yapılmaktadır. Bu yönlendirmeler alanında iyi olarak nitelendirilen doktorlara olmaktadır.

Tıbbi Tahlil Laboratuvarlarında Çalışma Esasları

  • Tıbbi tahlil laboratuvarları, sekiz saatten az olmamak üzere hizmet sunarlar.

  • Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan kalite standartlarına uygun şekilde hizmet verirler.

  • Donanım, bilgisayar veya otomatize sistemlerin kullanımı, analiz raporlarının klinisyene/kullanıcıya ulaştırılması ve kayıt altına alınması, saklanması, verilerin gönderilmesi ve verilere tekrar erişimi sağlamak üzere düzenleme yapılır.

  • Testlerin ulusal ve/veya uluslararası standartlara uygun, geçerliliği kabul edilmiş yöntemler kullanılarak çalışılması esastır.

  • Test sonuçlarının güvenilir ve doğru olarak zamanında verilmesi için gerekli tedbirler alınır.

  • Hasta raporları ve kayıtlar Sağlık Bakanlığının belirlediği sürelerce saklanır.

  • Tıbbi tahlil laboratuvarında tutulan kayıt defterleri, elektronik ortamda da tutulabilir.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör