Günümüzde Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Tıbbi tahlil laboratuvarları günümüz dünyasında sağlık sektörünün bilimsel, teknik araştırmalarını yapmak için gerekli araç ve gereçleri kullanarak hastalara doğru sonuçlar vermekle yükümlü hizmet alanlarıdır. Şimdilerde bir çok tam teşekküllü özel ve devlet hastanelerin kendi bünyelerinde var olan tıbbi tahlil laboratuvarları, yerleşik düzende içerisinde profesyonel ekip barındırır, ileri düzey analiz cihazları ile çalışır. İç kalite kontrol testlerin yanı sıra dış kalite kontrol laboratuvarları düzenli olarak Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenir.

Sağlık Ocakları, Halk Sağlığı Merkezleri gibi ufak sağlık birimleri ve bazı  hastanelerde görüntüleme ve tahlillerin sonuçları anlaşmalı olan tıbbi tahlil laboratuvarlarına gönderilerek alınır. Tıbbi tahlil laboratuvarların büyük bir kısmı 7/24 hizmet veren kurumlardır.  Klinik biyokimya bölümünde hastanın tanısının konulabilmesi için vücudun çeşitli yerlerinden alınan sıvıların, salgıların, doku örneklerinin moleküler yapı düzeyinde analizleri yapılır. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında klinik mikrobiyoloji bölümünde ise bireye hastalığı bulaştıran tespit edilmiş bakteriler, virüsler, mantarlar gibi mikroorganizmalar araştırılır.

Sonuçlar titizlikle ve dikkatle  alınır, sonrasında ise  doktor tarafından raporlanır ve hasta tedavi aşamasına yönlendirilir. Gebelik öncesi ve sonrası anne, bebek sağlığı için yapılan tarama testleri, menapoz öncesi ve sonrası yapılan tetkikler, gıda intoleransı  tıbbi tahlil laboratuvarlarında profesyonel ekip eşliğinde hijyen koşullarda yapılır. Pataloji bölümü genelde tam teşekküllü hastanelerin laboratuvarlarında gerçekleştirilen bir tahlildir. Hastada tümör saptandıysa iyi veya kötü huylu olduğu anestezi uygulanarak biyopsi yapılır, alınan örnek laboratuvara gönderilir.

Tahlili yapılan örneğin zaman geçirmeden raporu yazılır  ve doktor tarafından teşhisi konularak hastanın tedavisine başlanır. Tıbbi tahlil laboratuvarlarının bir diğer özelliği de kişinin düzenli check up yaptırması için imkan yaratması. Check up, erken teşhis ve tedavi, önemli hastalıkların ilerlemesini engellemek adına insan hayatında önemli bir uygulamadır.