Akredite Edilen Tıbbi Laboratuvarlar

Hastalıkların doğru teşhis edilmesi, tedavisi konusunda erken davranılması ve iyileşme aşamasına bir an önce geçilmesi konusunda en önemli konudur. Tıbbi tahlil laboratuvarları bu anlamda büyük önem taşır. Türkiye bu anlamda son derece gelişmiş bir ülke olmakla birlikte, en son teknolojinin ve modern koşulların uygulandığı tıbbi laboratuvarlar, bu anlamda iyi eğitim almış elamanların bulunduğu sağlık bölümleridir. Elbette konu sağlık olunca, hepimizin düşüncesi teşhis ve tedavi sürecinin hızlı ve doğru ilerlemesinin sağlanmasıdır. Bu yüzden tıbbi tahlil laboratuvarları, hijyen konusunda tüm kuralların yerine getirildiği ve hasta psikolojisi konusunda gerçekten bilgi sahibi kişilerce yönetilen yerler olması sağlık sektörünün doğru işlemesi açısından önemlidir. Tıbbi laboratuvarlarda etik kurallara mutlaka uyulması zorunludur.

Hasta haklarına saygı, bir tıbbi laboratuvarda çalışanların tümünün sahip olması gereken ortak özelliktir. Her zaman bilgilendirici anlayışla hastalara yaklaşmak, insan hayatının o sağlık kuruluşu ve tıbbi laboratuvarında ne kadar önemsendiğinin de göstergesi olmaktadır. Hastanın tüm hayatını etkileyebilecek bilgiler kesinlikle sadece hasta ve doktorunun gözetiminde olmalı, tıbbi laboratuvarlar bu anlamda çok dikkatli çalışmalıdır. Ayrıca bağımsızlık bir tıbbi laboratuvarın en hassasiyetle yaklaştığı konulardan biridir. Analizlerin doğru yapılması, eğer önemli bir hastalık araştırılmasına girilmişse, zaman açısından çok daha önem arz etmektedir. Analizlerin hızlı sonuçlanması ve uzman hekime kısa sürede doğru ulaştırılması zaruridir.

En son teknolojik aletlerle çalışılması, bir tıbbi laboratuvarın kendini ne kadar güncellediğinin de göstergesi olmaktadır. Hastaları ve hasta yakınlarını bilgilendirme konusunda da hoşgörülü ve anlayışlı olmak, tıbbi laboratuvarda çalışan elemanlarının en önemli özelliklerinden biri olmalıdır. Hastaya, bekleme sürecinde yardımcı olabilecek en önemli basamak laboratuvarlardır denilebilir. Uluslararası seviyede çalışan ve akredite edilen tıbbi laboratuvarlar, her türlü üst seviyede çalışma ve teknolojik imkanlar kullanılarak hizmet vermektedir. Mutlaka kalite kontrol programları kullanılmakta ve tahlillerin güvence altında tutulması sağlanmaktadır. Günümüzde tıbbi laboratuvarların hizmet ve sunum kapasitesinde büyük gelişmeler görülmektedir. Tıbbi tahlil laboratuvarlarımız dünya standartlarında analizler yapmaktadır. Sağlık sektöründeki tüm güncel gelişmeler, tıbbi laboratuvarlar tarafından mutlaka takip edilmeli ve kalite standartlarından taviz vermeden hizmet sunulmalıdır.