Acil Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Özellikle hafta sonları veya akşamları acil tahlil yaptırmak, röntgen, emar çektirmek veya iğne yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Hastaneye gitmek yerine tercih edeceğiniz nokta size en yakın tıbbi tahlil laboratuvarı olacaktır. Hastanede sıra beklemek istemeyen bir kişi için tıbbi tahlil laboratuvarları uzun zaman beklemeden, kısa sürede  analizleri yaptırabileceğiniz en doğru adres olacaktır. Tıbbi tahlil laboratuvarları, içinde barındırdığı kan alma, tanı talebi, biyopsi incelemesi, röntgen, emar çekimi gibi bir çok üniteyi barındıran sağlık kuruluşları. Acil Tıbbi Tahlil Laboratuvarı

Bir çok hastanenin, polikliniklerin, sağlık ocaklarının, halk sağlığı merkezlerinin, diş sağlığı kliniklerinin, verem savaş dispanserlerinin, kendi bünyelerinde tıbbi tahlil laboratuvarları olmadığından hastalardan alınan numunelerin özel anlaşmalı olunan tıbbi tahlil laboratuvarlarına gönderilerek incelenmesi ve sonuçlarının alınması işlemi gerçekleştirilir. Tam teşekküllü hastanelerin bir çoğunda ise kendi bünyelerinde çalışan tıbbi tahlil laboratuvarları mevcuttur. Tıbbi tahlil laboratuvarlarında çalışan kişiler hijyen kurallarına dikkat eden, titiz ve dikkatli uzman ekiplerinden oluşmak zorundadır.

Alınan numunelerin geç veya yanlış tespit edilişi sağlıklı bir insanın hayatına mal olabileceği göz önünde tutularak özenli çalışılması gereken sağlık alanıdır. Tıbbi tahlil laboratuvarının kendine yeterlilik, kalite gibi şartları tespit edilmiş ISO15 189 akreditasyonu ile belirlenir. Laboratuvar hizmetlerinde çalışan ekip hastanın ihtiyaçlarına olumlu yanıt vermekle yükümlülerdir. Tıbbi tahlil laboratuvarları, hastanın hazırlığı, numune alınması, numunelerin dikkatlice ve kısa sürede zarar görmeden taşınması, depolanması, işlenmesi, analizi, yorumlanması ve uzman hekim tarafından raporlanması işlemlerini yerine getirir. Akreditasyon, test sonuçlarının güvenirliliği olması yönünden faydalıdır.  Biyokimya, hormon testleri, mikrobiyoloji, seroloji, patoloji, alerji testleri, kısırlık testleri, genetik araştırması, gıda intoleransı, uyuşturucu testi, menapoz, gebelik öncesi ve sonrası tahliller, röntgen, emar gibi görüntüleme tıbbi tahlil laboratuvarında yapılan analizlerdir.